O autorze
Absolwent MBA, ukończył informatykę na Politechnice Warszawskiej. Karierę zawodową rozpoczynał w giełdowej spółce informatycznej Wola Info od programisty do dyrektora departamentu. Od 2009 roku jest założycielem i prezesem MEW S.A. Buduje Grupę Energetyczną opartą o dochody uzyskiwane ze sprzedaży energii wytwarzanej w Małych Elektrowniach Wodnych. Firma specjalizuje się w pozyskiwaniu energii z OZE, tzw. odnawialnych źródeł energii oraz budowie małych elektrowni wodnych o mocy zainstalowanej poniżej 5 MW. Od 18 marca 2010 r. jest spółką notowaną na rynku NewConnect.
Twórca portalu insajder.pl.

Rozróżniacie jeszcze trójpaki energetyczne (duży, mały)?

Jeśli ktoś nawet śledzi przebieg prac nad ustawą prawo energetyczne i ustawą o odnawialnych źródłach energii to nie ma lekko. W prasie mowa o poszczególnych ustawach, różnych trójpakach, trudno się w tym połapać. Dlatego dla zainteresowanych odrobina samouczka.

Duży trójpak energetyczny

Obecnie Ministerstwo Gospodarki prowadzi projekt wprowadzenia trzech nowych ustaw (zwanych trójpakiem lub dużym trójpakiem): prawo energetyczne, prawo gazowe i ustawa o odnawialnych źródłach energii. Te trzy ustawy mają zastąpić dotychczasowe prawo energetyczne, dostosować je do wymagań UE i wymagań nowoczesnej energetyki, tj. energetyki odnawialnej, sieci inteligentnych, energetyki rozproszonej, uwolnienia rynku. Jednak te prace posuwają się wolno, gdyż jest wiele środowisk, które cały czas składają swoje uwagi. Ministerstwo Gospodarki na szczęście nie odpuszcza i krok po kroku realizuje kolejne kroki legislacyjne, wysyłając notyfikację ustaw do Komisji Europejskiej.

Mały trójpak energetyczny

Wspomniane zmiany prawa realizują wymagania dyrektywy energetycznej UE, którą Polska powinna wdrożyć już dawno temu. Tak się jednak nie stało (mamy opóźnienia w wielu dziedzinach nowelizacji prawa i to nie powinno nikogo dziwić :)), więc Komisja Europejska zaczęła nam naliczać kary, a ostatnio pozwała nas z tego tytułu. Aby temu zaradzić grupa posłów przygotowała poselski projekt zmian obecnie obowiązującego prawa energetycznego, zgodnie z którym większość palących zmian obecnych w projekcie "dużego trójpaku" przenosi się do obecnego prawa energetycznego. Z tego tytułu nazywa się to "małym trójpakiem". Dzięki tej nowelizacji Komisja zaprzestałaby naliczać nam kary. Projekt został zgłoszony już w czerwcu br., ale został odrzucony. Obecnie zawiera zaktualizowane zapisy dużego trójpaku i ponownie trafił do Sejmu. Jego uchwalenie może uchronić Polskę od naliczania wysokich kar.

Duży a mały trójpak energetyczny na insajder.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...