O autorze
Absolwent MBA, ukończył informatykę na Politechnice Warszawskiej. Karierę zawodową rozpoczynał w giełdowej spółce informatycznej Wola Info od programisty do dyrektora departamentu. Od 2009 roku jest założycielem i prezesem MEW S.A. Buduje Grupę Energetyczną opartą o dochody uzyskiwane ze sprzedaży energii wytwarzanej w Małych Elektrowniach Wodnych. Firma specjalizuje się w pozyskiwaniu energii z OZE, tzw. odnawialnych źródeł energii oraz budowie małych elektrowni wodnych o mocy zainstalowanej poniżej 5 MW. Od 18 marca 2010 r. jest spółką notowaną na rynku NewConnect.
Twórca portalu insajder.pl.

Mamy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii!

Ministerstwo Gospodarki dzisiaj podczas konferencji prasowej zaprezentowało projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Niniejszym przedstawiam swój komentarz do opublikowanego projektu.

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad nową ustawą o odnawialnych źródłach energii od dawna. Osobiście brałem udział w tych pracach w 2011 roku, które zwieńczone zostały po raz pierwszy opublikowaniem projektu ustawy 20 grudnia 2011 roku.W zasadzie był to projekt trzech ustaw zwanych tzw. trójpakiem energetycznym. Nowe prawo energetyczne, nowe prawo gazowe i ustawa o odnawialnych źródłach energii miały zastąpić obowiązujące dzisiaj prawo energetyczne, które rozrosło się do dużych rozmiarów, nie spełnia wymagań unijnych i jest ciągle nowelizowane.

Ministerstwo Gospodarki zaproponowało wtedy wiele zmian, które były nie do przyjęcia dla branży i spotkały się z ostrą krytyką. Prace wróciły do kuluarów i Ministerstwo Gospodarki uwzględniło wiele uwag, które zgłosiliśmy jako środowisko energetyki odnawialnej.

Pod koniec maja 2012 Ministerstwo Gospodarki opublikowało założenia do projektu ustawy, które były bardzo optymistyczne i spotkały się z ciepłym przyjęciem branży, niemniej wszyscy czekali na gotowy projekt, gdyż opublikowane założenia i wybrane fragmenty ustawy nie dawały wystarczającego obrazu całości ekspertom z branży.

Ministerstwo Gospodarki obiecywało opublikować projekt do końca czerwca i po miesiącu opóźnienia udało się ten projekt upublicznić dzisiaj.

Projekt wprowadza wiele szczegółowych zmian w funkcjonowaniu odnawialnych źródeł energii, które szczegółowo komentuję na portalu insajder.pl profesjonalnie zajmującym się energetyką.

Zainteresowane szczegółami osoby odsyłam do powyższego portalu, a poniżej omówię jedynie najważniejsze zagadnienia.

Najważniejsza zmiana to rozróżnienie wsparcia i dopłat do odnawialnej energii w zależności od rodzaju źródła. Nie jest tajemnicą, że poszczególne źródła (wiatr, woda, fotowoltaika) mają zróżnicowaną efektywność i aby były opłacalne dla inwestora wymagają zróżnicowanych dopłat. Do tej pory wszystkie źródła były finansowane tak samo, co eliminowało z rynku głównie fotowoltaikę, a np. nadwsparcie miało miejsce w przypadku elektrowni wiatrowych. W nowym projekcie ustawy zostanie to zbilansowane, jest to bardzo powszechna praktyka stosowana w wielu krajach Europy i Polska się wreszcie jej też doczekała.

Duże wsparcie czeka producentów z elektrowni odnawialnych w kontekście gwarancji ceny. Będzie gwarantowana waloryzowana cena energii, będą także mechanizmy gwarantujące ceny uzyskiwane za tzw. świadectwa pochodzenia energii odnawialnej, które otrzymywały odnawialne elektrownie.

Ponadto, duże zmiany szykowane są w przypadku producentów domowych, tzw. prosumentów. Ministerstwo Gospodarki wyraźnie stawia na produkcję rozproszoną w przydomowych elektrowniach. Przyłączenia do sieci będą finansowane przez energetykę zawodową, ponadto taki prosument nie będzie musiał prowadzić działalności gospodarczej i nie będzie musiał zajmować się uzyskiwaniem zielonych certyfikatów, lecz będzie sprzedawał energię po gwarantowanej ustawowej cenie. Dzięki temu przeciętny Kowalski nie będzie musiał wnikać w meandry ustawy prawo energetyczne.
Trwa ładowanie komentarzy...