Zarobki Polaków na tle innych krajów Unii Europejskiej i nie tylko

Co jakiś czas słyszymy komentarze, że się bogacimy, spadamy lub rośniemy w rankingu, dogonimy lub nie Grecję i inne kraje. Sprawdźmy w czystych liczbach, jak jest naprawdę.

Z danych europejskiego urzędu statystycznego EUROSTAT pobrałem informację o zarobkach Polaków, pozostałych krajów UE i kilku innych krajów dla porównania. Te dane bez komentarza postanowiłem opublikować, chcę, aby czytelnicy sami wyrobili sobie zdanie, gdyż na prawo i lewo gazety publikują różne rankingi i uprawiają komentarze, podczas gdy inteligentny czytelnik na pewno jest w stanie sam sobie te dane przeanalizować.Dodatkowo, gazety nie publikują, czy chodzi o pensje brutto, czy netto ("na rękę"). Ten ranking to są oficjalne zarobki netto.

Zwracam uwagę na jedną rzecz: jest to ranking, który przedstawia zarobki Polaków w liczbach bezwzględnych, bez odniesienia go do lokalnych cen dóbr konsumpcyjnych. Trzeba pamiętać, że za te same pieniądze Niemiec, który zarabia pięć razy więcej, nie kupi pięć razy więcej, gdyż lokalne ceny wielu dóbr i usług ma wielokrotnie wyższe.

Link do artykułu na portalu insajder.pl zawierającego porównanie zarobków Polaków i innych krajów, na końcu artykułu znajduje się rzeczone zestawienie
Trwa ładowanie komentarzy...